Majster Európy je z Rimavskej Soboty

kiki_adminKultúra, Šport

Neverí na talent, ale na tvrdú prácu, bojovým umeniam sa venuje od detstva, má presnú mušku, kopu medailí a definuje ho slovo všestrannosť – rimavskosoboťan Tibor Figei.

Figei5Cesta hore

Taekwondo začal trénovať v klube Falcon Rimavská Sobota, keď mal dvanásť rokov a dosiahol modrý pás. Neskôr pokračoval Wing Tsunom, v ktorom dosiahol čierny pás a Eskrimou, ktorej sa venoval 9 rokov. Keď sa dozvedel o Chanbare v Rimavskej Sobote tak hneď vedel, že v tomto športe by mohol využiť svoje schopnosti. Po veľkom úspechu na majstrovstvách Slovenska v Košiciach sa mu podarilo dostať do slovenskej reprezentácie Chanbary, s ktorou sa v máji tohto roka zúčastnil majstrovstiev Európy v Paríži, kde vybojoval fantastický titul Majstra Európy v disciplíne chocken morote (dlhý meč obojruč) a ešte 3.miesto v disciplíne krátky meč-štít. Týmito výsledkami sa zároveň kvalifikoval na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia začiatkom novembra v Tokiu.

tibo3

„Neverím na talent, verím v seba, tvrdú prácu, svojej rodine, kamarátom, ktorí mi pomáhajú od začiatku“. – Tibor Figei

tibo2Čo je Chanbara?

Pochádza z Japonska a ako šport (Spochan) vznikol v roku 1971. Ide o moderné bojové umenie, ktoré kombinuje viacero bojových štýlov a zbraní, športovo upravených na bezbolestné bodanie a sekanie (aj plnou silou) do súpera. Kontaktná časť zbraní je mäkká a pri správnom zásahu vydáva plechový zvuk, čo prispieva k objektívnemu rozhodovaniu a zároveň zvyšuje reálny pocit zo zápasu.  Je možné vybrať si z viacerých druhov (krátky meč, krátky meč-štít, obojstranný meč, palica, apod.) Tento šport je zaujímavý v tom, že nezáleží na veku, výške, váhe, ale dôležitá je šikovnosť a správne zvolená taktika. Zápas je bezbolestný, pohybovo náročný a adrenalínový. Je prepojením taktiky, rýchlosti a dynamickosti celého tela.

tibo1

Všestrannosť

Okrem bojových umení sa už deviaty rok venuje aj športovej streľbe (SADS – Slovenská asociácia dynamickej streľby), kde dosiahol významné úspechy a je držiteľom 14 medailí z republikových šampionátov na Slovensku a Maďarsku v rôznych brokových, puškových a airsoftových súťažiach. Ako sám hovorí: „Ja osobne si nemyslím že som talent, alebo nejaký výnimočný, mal som len šťastie na trénerov, vybral si správne športy, kde som nakoniec všetko zúročil a potom sa priklonilo aj šťastie na moju stranu. Áno, tu aj motivácia naviac – dokázať, že aj bez talentu a veľkých sponzorov sa dajú dosiahnuť krásne výsledky. Skromne dodáva, že vo svojom voľnom čase, ktorého nemá veľa sa venuje rodine a oddychu. Nič viac mu netreba.“

Nášmu majstrovi Európy z Rimavskej Soboty budeme určite držať palce na MS v Tokiu a sme radi, že je súčasťou sveta TeatrO. Je nám veľkou cťou sa stať oficiálnym sponzorom a pomáhať Tiborovi v ceste za úspechmi a plnení svojich snov. Pridajte sa k nám aj vy a buďte v obraze – novinky a informácie nielen o ňom, ale aj o ďalších zaujímavých ľuďoch, ktorých životné príbehy a úspechy sú pre nás obrovskou motiváciou, nájdete pravidelne na našej web stránkefacebooku.