Aký rýchly internet potrebujete? Užitočné rady pre správny výber.

kiki_adminPoradenstvo

V súčasnej ponuke internetových providerov nie je ľahké vybrať si. Každý ponúka rôzne rýchlosti, ale máloktorí vysvetlí, čo to v praxi prinesie užívateľovi. My sme pre vás pripravili jednoduchý prehľad, ktorý vám pomôže pri výbere toho správneho internetového pripojenia.

Prečo pri výbere rozhoduje okrem ceny najmä rýchlosť? Pretože tá určuje aj rýchlosť načítavania stránky, alebo rýchlosť sťahovania hudby a film. Aká je teda najlepšia rýchlosť? Platí univerzálne pravidlo: čím vyššia rýchlosť, tým lepší užívateľský zážitok. Nie vždy je výhodné nechať sa zlákať na nízku cenu pomalšieho pripojenia, ktoré vás bude limitovať. Za pár eur navyše môžete získať výrazne kvalitnejšiu službu, pričom sa bude v budúcnosti tento rozdiel len zväčšovať.

 

6mb  1. Pripojenie s nízkou rýchlosťou (Download 6 Mbit/s)

Internet s takouto rýchlosťou je v dnešnej dobe veľmi limitujúci a pre množstvo služieb nedostatočný. Pripojenie je maximálne pre jedno zariadenie, viac zariadení naraz výrazne obmedzuje funkčnosť internetu. Pri tejto rýchlosti musíte počítať s dlhým načítavaním stránky, mrznutím prehliadača, sledovaním videa iba v nižšej kvalite a nemožnosťou video rozhovorov.

Rýchlosť sťahovania

6mb2

 

Pre koho je tento internet určený?
Takéto pripojenie neodporúčame. Je to najzákladnejšia rýchlosť, ktorá obmedzuje bežnú prácu aj zábavu na internete.


 10mb 2. Pripojenie so základnou rýchlosťou (Download 10 Mbit/s)

Táto prenosová rýchlosť je pomysleným základom pri súčasných požiadavkách na prácu s internetom. Je vhodná napríklad na bežné surfovanie po internete, opäť je však určená skôr pre jedno zariadenie a treba počítať s pomalším načítavaním videa aj v strednej kvalite. Možnosť video rozhovoru je pri tejto rýchlosti obmedzená.

Rýchlosť sťahovania

10mb2

Pre koho je tento internet určený?
Pre ľudí, ktorí využívajú internet iba na vyhľadávanie informácií, prípadne na e-mailovú komunikáciu bez väčších príloh. Neodporúčame ho však do domácnosti s viacerými zariadeniami.


 50mb 3. Štandardná rýchlosť (Download 50 Mbit/s)

Rýchlosť vhodná do domácnosti s viacerými zariadeniami. Okrem počítača sa môžu pripojiť aj ďalší užívatelia cez tablet alebo smartfón, avšak pri súčasnej aktivite viacerých užívateľov môže dôjsť k spomaleniu internetu. Táto rýchlosť zvláda aj náročnejšie požiadavky ako sledovanie videa v najvyššej kvalite, sťahovanie filmov za krátky čas, sledovanie seriálov aj video hovory.

Rýchlosť sťahovania

50mb2

Pre koho je tento internet určený?
Internet je vhodný do rodiny s jedným počítačom, kde sa cez mobilné zariadenia prihlasujú aj ďalší členovia rodiny. Táto rýchlosť postačuje na prácu i zábavu a užívateľom bez väčších nárokov postačuje.


 100mb 4. Ideálne pripojenie (Download 100 Mbit/s)

Ideálna rýchlosť je individuálna, no pri rýchlosti 100 Mbit/s sa nestretnete so žiadnym obmedzením. Rýchlosť internetu neovplyvňujú ani viacerí užívatelia naraz. S touto prenosovou rýchlosťou bez problémov sťahujete filmy, sledujte seriály vo vysokom rozlíšení, či vediete video hovory.

Rýchlosť sťahovania

100mb2

Pre koho je internet určený?
Pre domácnosti, v ktorých sa užívateľom nechce čakať. Rýchlosť 100 Mbit/s zvláda aj náročnejšie požiadavky bez obmedzení a čakania. Ideálne pripojenie pre domácnosti s viacerými zariadeniami.


 1000mb 5. Pre najnáročnejších (Download 1000 Mbit/s)

Prenosová rýchlosť bez kompromisov, ktorá zvláda všetky požiadavky za minimálny čas. Pozeranie videa v najvyššej kvalite, súčasne viac video hovorov, či sťahovanie a upload veľmi veľkých súborov, ako sú napríklad veľké albumy fotiek vo vysokej kvalite, nič z toho nie je pre túto rýchlosť problém.

Rýchlosť sťahovania

1000mb2

Pre koho je tento internet určený?
Pre najnáročnejších užívateľov, ktorí nechcú robiť žiadne kompromisy. Vhodný je aj pre menšie firmy, ktoré potrebujú pripojiť niekoľko počítačov pre bežnú prácu na internete.


Ako sa teda rozhodnúť?

Pri výbere internetu si treba dávať pozor aj na to, že jeho rýchlosť ovplyvňuje viacero faktorov a uvádzané rýchlosti sú maximálne. Rýchlosť môže znížiť stav a výkon vášho zariadenia, vyťaženosť liniek, formát sťahovaného súboru, ale aj zdroj, odkiaľ niečo sťahujete. Kým tieto veci sa často ovplyvniť nedajú, rýchlosť internetu si vyberáte sami.

Pred zriadením internetu si preto zvážte, na čo ho budete využívať, prípadne si dajte vaše požiadavky posúdiť odborníkovi. Pri výbere dodávateľa internetových služieb je vhodné brať do úvahy nie len rýchlosť a cenu, ale aj počiatočné inštalačné náklady, náklady na kúpu alebo prenájom zariadení potrebných k prevádzke, ale aj rýchlosť a cenu servisu.